Obecnie zapoznać się z nimi może każdy niemiecki parlamentarzysta. Pokój otwarty jet 2 razy dziennie po 2 godziny. Nie można kopiować ale można robić notatki.
https://euobserver.com/beyond-brussels/132070
W Polsce to zdaje się nadal niedostępne dla parlamentarzystów.
Ostatnio również Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów - German Magistrates Association (DRB) - określiło proponowane ICS jako nie mające podstaw prawnych i niepotrzebne.
http://neurope.eu/article/german-court-says-ttips-supra-national-court-has-no-jurisdiction/
ICS (Investment Court System) to następca pomysłu ISDS* czyli rozwiązania w którym inwestor może pozywać państwa. ICS jest propozycją UE ( http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6059_en.htm )
*Wikipedia: Mechanizm ISDS - mechanizm rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo, investor- to-state dispute settlement) Mechanizm ISDS jest najczęściej krytykowanym elementem umowy TTIP, gdyż zdaniem jego przeciwników uwalnia on transnarodowe korporacje z obowiązku przestrzegania prawa wewnętrznego krajów, w których one działają.
***
A dlaczego zwolennicy wolnego rynku są przeciwni umowom o "wolnym handlu" można poczytać tu: https://mises.org/library/no-more-free-trade-treaties-its-time-genuine-free-trade
Update 07.02. Jest już pierwsza relacja parlamentarzystki niemieckiej z wizyty w "czytelni TTIP" w Berlinie.
http://www.waronwant.org/media/what-i-didn%E2%80%99t-read-ttip-reading-room To czego na pewno nie ma w tekście to ułatwienia dla małych i średnich firm. Pani poseł szukała tego w odniesieniu do firm niemieckich więc mogę z całą pewnością stwierdzić że po wejściu w życie TTIP polskie MiSie też nie będą miały łatwiej w biznesach z USA. Dodatkowo w dokumentach jest pełno literówek.
Niemieckim posłom przedstawiono te teksty tylko po angielsku i nie mogą wejść z osobą towarzyszącą! Polskim posłom na razie nie dano do nich dostępu. A jak dostaną to i tak mało kto przeczyta to ze zrozumieniem. "Ale jaja, ale jaja" - jak powiedziałaby klasyczka co to za 6 tysięcy nie pracuje.
Update 08.02 W środę rozpoczyna pracę nasza podkomisja d/s TTIP . Poruszony zostanie między innymi problem dostępu do dokumentów negocjacyjnych tej umowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz